Κυριακή 29 Ιουνίου 2014

ΕΘΝΙΚΗ: Και στην "ήττα" μαζί σας"! Είμαστε Υπερήφανοι για σας!...

Μ Ο Υ Ν Τ Ι Α Λ 2 0 1 4
"ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΝΕΙ ΟΛΑ, ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΠΟΤΕ"!!!
Αυτό ήταν γραμμένο στο χώρο όπου έμεναν οι παίκτες μας για να μη το ξεχνούν. Έπαιξαν σαν Έλληνες κι αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς. Το ματς κρίθηκε στα πέναλτι 5 - 3. Με τον Γκέκα να χάνει το τέταρτο πέναλτι για την Ελλάδα μετά τα τρία εύστοχα από Μήτρογλου, Χριστοδουλόπουλο και Χολέμπας...

Και σαν Έλληνες έπεσαν οι παίχτες του Φερνάντο Σάντος (τον οποίον απέβαλε ο διαιτητής την ώρα των πέναλτι) στον αγώνα με την Κόστα Ρίκα για τους "16του Μουντιάλ καθώς ηττήθηκαν με 5-3 στα πέναλτι από την ομάδα της κεντρικής Αμερικής.

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που στην κανονική του διάρκεια ήρθε ισόπαλο 1-1 με τα γκολ των Ρουίζ στο 52΄ και Παπασταθόπουλου στις καθυστερήσεις και τελικά κρίθηκε στα πέναλτι η Ελλάδα σταματά το ταξίδι της στο Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Ελλάδα-Κόστα Ρίκα 0-0 (ημίχρονο)
Μεγάλη ευκαιρία για τον Σαλπιγγίδη στο 37΄ με τον Νάβας να "βγάζει" την προβολή του Έλληνα επιθετικού από τη μικρή περιοχή
- Με ένα σουτ του Μπολάνιος στο 7΄ έχουν απειλήσει οι Κοσταρικανοί

Στις 23:00 ακριβώς ξεκίνησε το μεγάλο παιχνίδια για την Εθνική μας ομάδα με αντίπαλο την Κόστα Ρίκα και φόντο το όνειρο της πρόκρισης για πρώτη φορά στους "8" της διοργάνωσης.
Σε σπίτια, καφενεία, πλατείες, σε πόλεις και χωριά, όλοι οι Έλληνες ζουν και αναπνέουν για την ιστορική αναμέτρηση. Λίγο πριν από τη 1 μετά τα μεσάνυχτα, αν δεν υπάρξουν παράταση ή πέναλτι (ή και τα δύο), θα γνωρίζουμε εάν οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος θα έχουν κάνει άλλη μία υπέρβαση, φέρνοντας την Ελλάδα στους προημιτελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου, για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Κόστα Ρίκα - Ελλάδα 1-1 (παράταση)
Ο Παπασταθόπουλος ισοφάρισε στο 90΄ το γκολ του Ρουίζ με το οποίο είχε ανοίξει το σκορ η Κόστα Ρίκα στο 52΄