28ος Κλασικός Μαραθώνιος: Ο τερματισμός @ τ΄ αποτελέσματα

Ο Μιχάλης Φαρμάκης τερμάτησε 15 ος. Ήταν γι αυτόν όνειρο ζωής να τα καταφέρει, όπως είπε. Και ανοίγει τα φτερά του να κατακτήσει την Ευρώπη.
Η υπουργός Περιβάλλοντος Τίνα Μπιρμπίλη κάνει διατάσεις για να ξεκουραστεί από το τρέξιμο.

Ο πρωθυπουργός αποχωρεί από το Καλλιμάρμαρο και η πρώτη του κίνηση ήταν να κοιτάξει το iphone του.

Στο σημείο εκκίνησης ο πρωθυπουργός.

Στην εκκίνηση ενός παγκόσμιου γεγονότος
Στις 9 το πρωί και στο σημείο εκκίνησης του 28ου Χρυσού Κλασικού Μαραθώνιου,βρέθηκαν να συμμετέχουν δεκάδες χιλιάδες αθλητές και φίλαθλοι, καθώς εφέτος εορτάζεται η επέτειος των 2.500 χρόνων από τη Μάχη του Μαραθώνα. Στις 9:30 άρχισαν και οι αγώνες δρόμου 5 και 10 χλμ., που ξεκίνησαν από το Παναθηναϊκό Στάδιο. Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις θα ισχύουν έως και τις 17:30 στη διαδρομή από τον Μαραθώνα έως το Παναθηναϊκό Στάδιο.

Ρεκόρ συμμετοχών

Με ρεκόρ συμμετοχής τελείωσε 28ος Μαραθώνιος, για τα 2.500 χρόνια από τη Μάχη του Μαραθώνα.

Στη διοργάνωση είχαν δηλώσει συμμετοχή περισσότεροι από 22.000 αθλητές και φίλαθλοι από 88 χώρες.

Η διαδρομή του Μαραθωνίου: Μαραθώνας - Λεωφόρος Μαραθώνος- Είσοδος Τύμβου - Λεωφόρος Μαραθώνος – Σταυρός – Μεσογείων - Μιχαλακοπούλου- Φειδιππίδου - Κόμβος Κηφισίας / Αλεξάνδρας - Βασιλίσσης Σοφίας - Ηρώδου Αττικού - Παναθηναϊκό Στάδιο.

Η διαδρομή του αγώνα 5 χλμ.: Εκκίνηση από Παναθηναϊκό Στάδιο - Βασιλέως Κωνσταντίνου – Ριζάρη - Βασιλίσσης Σοφίας - Λεωφόρος Αμαλίας - Στύλοι Ολυμπίου Διός - Διονυσίου Αρεοπαγίτου αναστροφή στο Ηρώδειο - Βασιλίσσης Όλγας - Παναθηναϊκό Στάδιο.

Η διαδρομή του αγώνα 10 χλμ.: Εκκίνηση από Παναθηναϊκό Στάδιο - είναι Βασιλέως Κωνσταντίνου - Βασιλίσσης Σοφία - Λεωφόρος Μεσογείων – Φειδιππίδου – Μιχαλακοπούλου – Μεσογείων - Ανισόπεδος Κόμβος Κατεχάκη - Στρατόπεδο Πλέσσα (αναστροφή) - Λεωφόρος Μεσογείων - Μιχαλακοπούλου- Φειδιππίδου- Κόμβος Κηφισίας / Αλεξάνδρας - Βασιλίσσης Σοφίας - Ηρώδου Αττικού - Παναθηναϊκό Στάδιο.

Tα αποτελέσματα του κλασικού Μαραθωνίου

Πρώτος στην διαδρομή του κλασικού Μαραθωνίου τερμάτισε ο Κενυάτης BETT RAYMOND με χρόνο 2:12:40, το αργυρό μετάλλιο ανήκει στον επίσης Κενυάτη KIPKORIR JONATHAN ο οποίος τερμάτισε σε χρόνο 2:14:05 ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Κενυάτης KIMUTAI EDWIN με 2:15:21.

Ο Έλληνας Μιχαήλ Φαρμάκης τερμάτισε στην 15η θέση με χρόνο 2:20:48.

Κατηγορία αδρών

Κατηγορία γυναικών

Λαϊκός Αγώνας Δρόμου 10 χλμ - 2010

Νικητής είναι ο Θεοδόσης Κάλδης με χρόνο 32.33. Δεύτερος είναι ο Νίκος Καμπιτάκης και τρίτος ο Κώστας Μπαλαγιάννης.

Στον ίδιο αγώνα στις γυναίκες την πρώτη θέση πήρε η Πόπη Αστροπεκάκη με χρόνο 37.24. Η Αστροπεκάκη τερμάτισε μαζί με τον δύο φορές παγκόσμιο πρωταθλητή ισπανό Αμπέλ Αντόν. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Θεοδώρα Κολομπούρδα με 39.16 και τρίτη ήταν η Φιλίππα Πουλίδου με 39.44.

Πηγές: ΝΕΤ, ΝΕΤ 105.8, ΑΠΕ-ΜΠΕ, ZOUGLA.GR